نشر تصاویر خصوصی افراد

10:16 - 1398/06/26

- نشر تصاویر خصوصی افراد اگر بدون اجازه باشد و باعث ریختن آبروی شخصی شود یا مفسده داشته باشد حرام است.

رسانه

 

سوال: اگر کسی تصاویر خصوصی افراد که با پوشش لازم گرفته شده است را در شبکه های اجتماعی قرار دهد اشکال دارد؟

پاسخ: اگر بدون اجازه باشد و باعث ریختن آبروی شخصی شود یا مفسده داشته باشد حرام است.

«امام رضا(عليه‌السلام)»:
مَن كَفَّ عَن اَعراضِ المُسلِمينَ اَقالَهُ اللهُ عَثرتَهُ يَومَ القِيامة.
کسي که از آبروريزي و لطمه زدن به حيثيت مسلمانان خودداري کند خداوند از لغزش‌هاي او در روز قيامت گذشت خواهد نمود. (بحار، ج ٧٥، ص ٢٥٦)

نکته: ماده 17 قانون جرایم رایانه‌ای به طور مشخص هتک حیثیت از طریق انتشار تصاویر خصوصی را دارای عنوان مجرمانه دانسته و در این خصوص تاکید می‌کند «هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت، تصویر، فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

-------------

فقه و زندگی - احکام رایانه و اینترنت ص 110

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.