حکم استثناء زیر زمین و هوای بالای سر ملک در هنگام فروش

14:17 - 1397/11/05

- همانطور که فرد با مالک بودن زمین و اعیانی مالک است، مالک زیر زمین و هوای بالای زمین نیز است مگر استثنایی اتفاق از نظر قوانین باشد به همین دلیل فرد می تواند در هنگام فروش زمین هوا و یا زیر زمین را استثناء کند.

ملکیت

وقتی کسی زمینی را خریداری می کند یا ملکی را می خرد و مالک می شود، همانطور که از ظاهر و سند موجود در مورد زمین مشخص است که فرد مالک خود زمین و اعیانی است و همچنین مالک زیرزمین و هوای همین ملک را با خریدن مالک می شود و کسی حق تصرف در زیرزمین یا هوای بالاسر ملک را ندارد. «مالکیت زمین مستلزم مالکیت فضای محاذی آن است تا هر کجا بالا رود و همچنین است نسبت به زیر زمین بالجمله مالک حق همه گونه‌ تصرف در هوا و فراز گرفتن دارد مگر آنچه را که قانون استثناء کرده باشد.» [1]
بر این اساس آیا مالک می تواند زیر زمینی که مالک است یا بالای آن را در خرید و فروش استثناء کند و هنگام خرید فروش آن را به فروش نرساند؟

سوال: شخصی یک مغازه تجاری را به این شرط که پشت بام آن ملک خود او باقی بماند و حق ساخت بنا در بالای آن را داشته باشد، فروخته است، آیا با وجود این شرط و با علم به اینکه اگر آن شرط نبود اصلاً آن رانمی‏فروخت، مشتری حقّی، نسبت به پشت بام مغازه دارد یا خیر؟
جواب: بر فروشنده واجب است به تعهدّی که هنگام خريد و فروش نموده، عمل کرده، مبيع را به مشتری تحويل دهد و سند آن را به نام او نمايد و حق ندارد چيزی را بيشتر از آنچه که عقد مبتنی بر آن منعقد شده، مطالبه کند مگر آنکه بنا به درخواست مشتری مبادرت به انجام عملی کند که از نظر عرف دارای ارزش بوده و زائد بر اعمالی باشد که در ضمن عقد بر آن توافق شده است.

عمل به این شرط شرعاً بر عهده او هست یاخیر؟
جواب: بعد از استثناء پشت بام مغازه در معامله، مشتری حقّی در آن ندارد.  [1]

پی‌نوشت:
1). قانون مدنی، مالکیت، فصل اول ماده 38.
2). آیت الله خامنه‌ای، استفتائات، شروط ضمن عقد.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.