حکم ضبط صدای دیگران

سلام . ببخشید با توجه به اینکه ضبط صدای مخفیانه جرم محسوب میشود آیا نرم افزارهایی که برای ضبط مکالمه خودمان با دیگران نیز روی گوشی موبایل ها هست جرمه؟ و یا این کار در خصوص افرادی که مخفیانه مکالمه دیگران را ضبط میکند صدق میکند؟

و یا مثلا ضبط صدای کسی که در یک محیط کلاسی صحبت میکند ، جرم محسوب میشود؟

ممنون

-------------------------------------

کاربران محترم مي‌توانيد در همين بحث و يا مباحث ديگر انجمن نيز شرکت داشته باشيد: http://www.welayatnet.com/fa/forums
همچنين مي‌توانيد سوالات جديد خود را از طريق اين آدرس ارسال و از طریق کدپیگیری که دریافت میکنید پاسخ را مشاهده نمائید: http://www.welayatnet.com/fa/node/add/forum
تمامي کاربران مي‌توانند با عضويت در سايت نظرات و سوالاتي را که ارسال ميکنند را به عنوان يک رزومه فعاليتي براي خود محفوظ نگه‌دارند و به آن استناد کنند و همچنين نظراتشان جهت نمايش بعد از فعالیت مفید، ديگر منتظر تاييد مديرانجمن نيز نباشد؛ براي عضويت در سايت به آدرس مقابل مراجعه فرمائيد: www.welayatnet.com/fa/user/register

http://welayatnet.com/node/142655

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
تصویر الف.آذرکمان

سلام علیکم

بابت تاخیر پیش آمده در خصوص پاسخ به سوال شما کاربر گرامی عذرخواهم.

اینکه فرمودین ضبط مکالمات و صوت جرم محسوب می شود دور از صحت نیست ولی طبق ماده 582 قانون مجازات اسلامی شنود مکالمات و استراق سمع توسط مامورین و مستخدمین دولتی، جز در مواردی که قانون مجوز داده باشد جرم محسوب می شود. در تفسیر این ماده باید گفت عمل شنود غیر قانونی صرفا برای مامورین و مستخدمین دولتی جرم انگاری شده است. بدین معنا که اگر فرد عادی مکالمات کسی را ضبط یا استراق سمع کند، فی نفسه جرم نمی باشد مگر اینکه مصداق جرم دیگری مثل مزاحمت تلفنی (مشمول ماده 641 ق.م.ا) یا استفاده غیر مجاز از تلفن (مشمول ماده 660 ق.م.ا.) باشد که در این صورت به جهات اخیرالذکر قابل تعقیب کیفری خواهد بود. اداره حقوقی قوه قضاییه در نظریه مشورتی 3472/7 مورخ 16/8/1377 نیز این تفسیر از قانون را تایید می کند.

موفق باشید.

این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.