زمان تعیین شده برای نماز در ادارات

09:50 - 1396/08/23

- اقامه نماز جماعت در ساعت اداری در کمترین زمان (حدودا 20 دقیقه) اشکال ندارد.

نماز، جماعت، ادارات

سوال: آیا اقامه نماز جماعت در ادارات مجاز است و در صورت جواز، مدت زمان آن چقدر است؟

پاسخ:
با توجه به اهمیت خاص نمازهای یومیه، تأکید زیاد بر اقامه نماز اول وقت و با توجه به فضیلت  بسیار زیاد نماز جماعت، شایسته است کارمندان ترتیبی دهند که بتوانند در خلال ساعات کار اداری، نماز واجب را به صورت جماعت در اول وقت و در کمترین زمان (حدودا 20 دقیقه و بیش از آن اجازه داده نشده) بخوانند؛ ولی باید به گونه ای مقدمات این کار را فراهم کنند که نماز جماعت در اول وقت، بهانه و وسیله ای برای تأخیر انداختن کارهای مراجعه کنندگان نشود. البته در فاصله بین دو نماز جماعت می توانند نماز نافله یا نماز دیگر هم بخوانند و اشکال ندارد. [1]
نکته: بنابر آیین نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز، مصوب هیئت وزیران، تمام دستگاه های اداری در سراسر کشور به منظور ادای فریضه نماز، موظف اند حداکثر مدت 20 دقیقه زمان جهت اقامه نماز اختصاص دهند. [2]

--------------
پی نوشت:
[1]. خامنه ای، استفتائات جدید، پایگاه اطلاع رسانی khamenei.ir، مبحث نماز جماعت.
[2]. ماده 3 آیین نامه، مورخ 75/12/1.

امتیاز: 
No votes yet

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 280